Maeștri ai picturii românești. Colecția Lucian Pop

28 martie - 8 iunie 2014

În perioada 28 martie - 8 iunie 2014 Muzeul de Artă Braşov organizează expoziţia „Maeştri ai picturii româneşti. Colecţia Lucian Pop". Expoziţia reuneşte capodopere semnate de reprezentanţi de seamă ai picturii româneşti din secolele XIX-XX (Ion Andreescu, Ştefan Luchian, Gheorghe Petraşcu, Theodor Pallady, Nicolae Tonitza, Iosif Iser, Corneliu Baba, Ştefan Câlţia, Sorin Ilfoveanu etc.). Cele 50 de lucrări expuse fac parte din colecţia Lucian Pop, multe dintre ele fiind tranzacţionate în ultimii ani la preţuri record pe piaţa de artă (Ion Andreescu, Ulcică cu flori de câmp; Ştefan Luchian, Pierrot; Nicolae Tonitza, Pe verandă).

Cuprinzând circa 200 de lucrări, colecţia Lucian Pop se remarcă prin complexitate şi varietate, precum şi printr-un număr semnificativ de lucrări de mare valoare. După ce în anii trecuţi lucrările colecţiei au fost expuse în cadrul a două expoziţii organizate de Muzeul Naţional Brukenthal, Lucian Pop, om de afaceri din Târgu-Mureş, oferă cu generozitate şi publicului  braşovean posibilitatea de a admira valori artistice care în mod obişnuit nu se regăsesc în circuitul public. Prin intermediul acestei expoziţii Muzeul de Artă Braşov îşi propune să continue eforturile de a stabili şi menţine relaţii strânse de colaborare cu colecţionarii particulari.

Artişti prezenţi în expunere:
Ion Andreescu, Constantin Artachino, Corneliu Baba, Horia Bernea, Henri Catargi, Ştefan Câlţia, Alexandru Ciucurencu, Ştefan Dimitrescu, Ion Dumitriu, Nicolae Enea, Ion Alin Gheorghiu, Lucian Grigorescu, Dan Hatmanu, Sava Henţia, Sorin Ilfoveanu, Gheorghe Ionescu Sin(aia), Iosif Iser, Emilian Lăzărescu, Kimon Loghi, Ştefan Luchian, Theodor Pallady, Gheorghe Petraşcu, Corneliu Michăilescu, Georgeta Năpăruş, Samuel Mützner, Constantin Piliuţă, Elena Popea, Ştefan Popescu, Vasile Popescu, Camil Ressu, Eustaţiu Stoenescu, Paul Scorţescu, Rudolf Schweitzer-Cumpana, Jean Alexandru Steriadi, Ipolit Strîmbu, Ion Theodorescu-Sion, Nicolae Tonitza, Nicolae Vermont

Curatori: Radu Popica, Dr. Iulia Mesea - Muzeul Naţional Brukenthal Sibiu

Artă românească. Arta de a colecţiona (PDF)