Bărbați în arta textilă românească

16 decembrie 2015 - 7 februarie 2016

În perioada 16 decembrie 2015 - 7 februarie 2016  Muzeul de Artă Brașov organizează expoziția "Bărbați în arta textilă românească". Vernisajul expoziției va avea loc miercuri, 16 decembrie 2015, ora 13.00, la sediul Muzeului de Artă Brașov din B-dul. Eroilor nr. 21 (lângă Hotel Capitol).

Pe structura grupului de artişti tapisieri “G4”, format din Gheorghe Gogescu, Traian Ştefan Boicescu, Viorela Mihăescu şi Vintilă Mihăescu, constituit în 2007, s-a creat grupul de 8 artişti textilişti prin alăturarea, la componenta masculină a lui “G4”, a lui Ioan Deac Bistriţa, Nicolae Zîmbroianu, Vasile Dobre, Dan Alexandru Roşeanu şi Mihai Moldovanu.

Expoziţia “BǍRBAŢI IN ARTA TEXTILǍ ROMÂNEASCǍ” are ca scop promovarea lucrărilor de artă textilă create de barbaţi, şi conştientizarea, de către publicul de artă, a faptului că, în acest domeniu, consacrat aproape exclusiv doamnelor, artiştii bărbaţi au o formă de expresie artistică şi tematică distincte, expoziţia acoperind, cu lucrări, tapiseria haute-lisse, colajul textil şi obiectul textil tridimensional.

Promovarea expoziţională a debutat în anul 2010, la Muzeul de Artă Constanţa, expoziţia fiind, apoi, itinerată, până în 2012, în galeriile U.A.P. şi/sau muzeele din Iaşi, Râmnicu Vâlcea, Buzău, Caransebeş, Bacău, Deva, Slatina, Suceava. În 2014, expoziţia a fost itinerată la Muzeul de Artă Cluj-Napoca, Muzeul de Artă Baia Mare, Muzeul Ţării Crişurilor Oradea, sub titulatura “BǍRBAŢI LA RǍZBOI”.

ExpozanțiTraian Ștefan Boicescu, Ion Deac Bistrița, Vasile Dobre, Gheorghe Gogescu, Vintilă Mihăescu, Mihai Moldovanu, Dan Alexandru Liviu Roșeanu, Nicolae Zâmbroianu