Expoziția Pinacoteca Bucureștiului - Un proiect interbelic

8 iunie - 2 septembrie 2018

În perioada 8 iunie - 2 septembrie 2018 Muzeul de Artă Braşov găzduieşte expoziţia „Pinacoteca Bucureştiului. Un proiect interbelic” organizată de Muzeul Municipiului Bucureşti.

Itinerarea proiectului expoziţional Pinacoteca Bucureştiului - Un proiect interbelic este menită să valorifice istoricul înfiinţării uneia dintre primele instituţii publice muzeale bucureştene de artă - Pinacoteca Municipiului Bucureşti, fiind un memento adresat atât promotorilor acestui proiect instituţional interbelic, cât şi primilor donatori importanţi care au contribuit la îmbogăţirea nucleului patrimonial deţinut de municipalitate.

Pinacoteca
Municipiului Bucureşti a fost deschisă pentru public în data de 29 noiembrie 1933, ca instituţie afiliată Municipalităţii bucureştene, cu scopul de a concentra înt-un singur loc public colecţia deţinută, astfel încât aceasta să contribuie la formarea şi consolidarea apetenţei pentru cultură a publicului capitalei.

Veţi regăsi pe simezele acestei expoziţii valoroase opere de pictură ce reiterează profilul originar al colecţiei Pinacotecii Bucureşti şi al expunerii acesteia din Casa Amiral Urseanu, între 1933 şi 1950, cu lucrări provenite atât din colecţiile Filip Marin şi Ioan Movilă, cât şi din donaţiile oferite de Societatea Tinerimea Artistică, Automobil Clubul Român, cărora li se se adaugă achizițiile făcute de-a lungul timpului de Direcția Culturală a Primăriei. Prin recurs la entitatea inaugurală a Pinacotecii, acest proiect expoziţional reuneşte creaţii reprezentative ale artiştilor români din perioada modernă. Astăzi patrimoniul Pinacotecii Bucureşti însumează aproximativ 5500 de opere de pictură, grafică, sculptură şi artă decorativă.

Artiști incluși în expoziție: Mişu Popp, Nicolae Grigorescu, Filip Marin, Eustaţiu Stoenescu, Arthur Verona, Ion Andreescu, Constantin Artachino, Adam Bălţatu, Marius Bunescu, Mina Byck Wepper, Nicolae Dărăscu, George Demetrescu Mirea, Lucian Grigorescu, Iosif Iser, Rodica Maniu Mützner, Coca Meţianu, Theodor Pallady, Alexandru Phoebus, Ştefan Popescu, Camil Ressu, Jean Alexandru Steriadi, Francisc Şirato, Gheorghe Tattarescu, Ion Theodorescu-Sion, Nicolae Tonitza, Paul Miracovici

Pinacoteca Bucureşti - Din 1933 păstrăm vie pasiunea pentru artă!

Echipa de proiect: Marian Constantin - Director Adjunct Artă şi Restaurare M.M.B., Delia Marinescu - Coordonator Secţia de Artă, Loredana Codău - Muzeograf Pinacoteca Bucureşti, Liana Ivan Ghilia - Muzeograf Pinacoteca Bucureşti, Ana Maria Măciucă - Muzeograf Pinacoteca Bucureşti, Madelena Stăncioiu - Conservator Pinacoteca Bucureşti

Curator (Muzeul de Artă Brașov): Radu Popica