Celebrities of the Floating World from George Șerban Ukiyo-e Collection

16 iulie - 17 octombrie 2021

Maeștrii Edo ai Japoniei expuși la Muzeul de Artă Brașov

Muzeul de Artă Brașov, instituţie publică de cultură de interes judeţean, ce funcţionează sub autoritatea Consiliului Judeţean Braşov, vă invită la deschiderea expoziției ”Celebrities of the Floating World from George Șerban Ukiyo-e Collection”, curatori Alexandra Ardelean & Dr. Alexandru Constantin Chituță.

Măiestria stampei japoneze este demonstrată de lucrările unor maeștri renumiți: Hokusai, Hiroshige, Kunisada și Kuniyoshi. Lucrările din colecția George Șerban ilustrează temele definitorii ale „lumii trecătoare” specifice stampelor japoneze din perioada Edo (1603 - 1868): teatrul Kabuki, bijin-Ga (frumusețea feminină), shunga (plăcerea senzuală), istoria, literatura și peisajul. Intervalul istoric ilustrat de stampele incluse în expoziție a fost marcat de stabilitate, dezvoltare și izolare, factori definitorii în cristalizarea trăsăturilor caracteristice civilizației nipone. Astfel, înflorirea artei este demonstrată de interesul publicului de la acea perioadă față de imaginile accesibile care descriu plăcerile trecătoare ale vieții - ukiyo-e. Odată cu deschiderea Japoniei către lumea exterioară, stampa japoneză a influențat decisiv arta modernă occidentală.

În cadrul evenimentului, publicul muzeului va avea ocazia să asiste la o demonstrație gastronomică din bucătăria japoneză. Reprezentanții restaurantului SushiVO vor prezenta metoda de asamblare a preparatelor sushi, iar acestea vor fi oferite pentru degustare. Librăria Cărturești, partener și sponsor al evenimentului, va fi prezentă cu o selecție de cărți și produse nipone menite să îmbogățească experiența vizitatorilor. Publicul va trebui să respecte pe durata vernisajului și a vizitării muzeului măsurile de combatere a îmbolnăvirilor COVID-19 și regulile de distanțare socială.

Mulțumiri instituțiilor partenere: Asociația Muzeul Jucăriilor, Muzeul Național al Literaturii Române, Muzeul de Etnografie Brașov.

Sponsori: Șerban & Asociații, Temad România, Cărturești.