Hans Mattis-Teutsch. Sub semnul avangardei - Muzeul de Artă Cluj-Napoca

22 iunie - 30 iulie 2017

Muzeul de Artă Braşov, în colaborare cu Muzeul de Artă Cluj-Napoca, a organizat expoziţia „Hans Mattis-Teutsch. Sub semnul avangardei”.

Expoziția va fi deschisă la Muzeul de Artă Cluj-Napoca în perioada 22 iunie - 30 iulie 2017.

Vernisajul expoziţiei a avut loc joi, 22 iunie 2017, ora 18.00.

Expoziţia prezintă evoluţia creaţiei lui Hans Mattis-Teutsch prin prisma legăturilor cu avangarda artistică. Cele 31 de lucrări (grafică și sculptură) incluse în cadrul expoziției ilustrează etapele stilistice parcurse de artistul braşovean între anii 1915-1931, perioadă de maximă creativitate, în care a fost unul dintre reprezentanţii mişcării de avangardă din România, Ungaria şi Germania.

Evenimentul se înscrie în cadrul eforturilor Muzeului de Artă Braşov de popularizare a patrimoniului artistic al județului Brașov în țară și străinătate. Colecția Mattis-Teutsch a mai fost itinerată în anul 2013 la Muzeul de Artă Timișoara și în anul 2015 la Muzeul Ferenczy Szentendre (Ungaria).

Curatori: Andreea Pocol, Radu Popica