Hans Hermann - Peisaje transilvănene. Colecția Muzeului de Artă Brașov

9 iulie - 6 septembrie 2015

Muzeul de Artă Braşov organizează în perioada 9 iulie - 6 septembrie 2015, în parteneriat cu Muzeul Țării Făgărașului ,,Valer Literat”, expoziţia „Hans Hermann – Peisaje transilvănene. Colecţia Muzeului de Artă Braşov”. Expoziţia va fi deschisă la sediul Muzeul Țării Făgărașului ,,Valer Literat” începând de joi, 9 iulie 2015, orele 13.00. Expoziţia a mai fost itinerată în anul 2013 la Complexul Muzeal Bistriţa-Năsăud.

Expoziţia reuneşte 50 de gravuri semnate Hans Hermann din patrimoniul Muzeului de Artă Braşov. Lucrările evocă un spaţiu tradiţional: monumente reprezentative şi colţuri anonime din burgurile transilvănene (Braşov, Sibiu, Sighişoara, Bistriţa, Mediaş), cetăţi ţărăneşti şi biserici fortificate (Rupea, Prejmer, Slimnic, Bazna etc.), peisaje şi scene rurale etc. Pictor şi gravor născut la Braşov, Hans Hermann (1885-1980) este unul dintre cei mai importanţi artişti transilvăneni din secolul XX.

Evenimentul se înscrie în cadrul unei serii de expoziţii prin care Muzeul de Artă Braşov îşi propune să popularizeze valorile de patrimoniu aflate în colecţia sa în ţară şi străinătate.