Barbati în arta textila romaneasca
16 decembrie 2015 - 7 februarie 2016

În perioada 16 decembrie 2015 - 7 februarie 2016  Muzeul de Artă Brașov organizează expoziția "Bărbați în arta textilă românească". Vernisajul expoziției va avea loc miercuri, 16 decembrie 2015, ora 13.00, la sediul Muzeului de Artă Brașov din B-dul. Eroilor nr. 21 (lângă Hotel Capitol).

Pe structura grupului de artiști tapisieri “G4”, format din Gheorghe Gogescu, Traian Ștefan Boicescu, Viorela Mihăescu și Vintilă Mihăescu, constituit în 2007, s-a creat grupul de 8 artiști textiliști prin alăturarea, la componenta masculină a lui “G4”, a lui Ioan Deac Bistrița, Nicolae Zîmbroianu, Vasile Dobre, Dan Alexandru Roșeanu și Mihai Moldovanu.

Expoziția “BǍRBAȚI IN ARTA TEXTILǍ ROMÂNEASCǍ” are ca scop promovarea lucrărilor de artă textilă create de barbați, și conștientizarea, de către publicul de artă, a faptului că, în acest domeniu, consacrat aproape exclusiv doamnelor, artiștii bărbați au o formă de expresie artistică și tematică distincte, expoziția acoperind, cu lucrări, tapiseria haute-lisse, colajul textil și obiectul textil tridimensional.

Promovarea expozițională a debutat în anul 2010, la Muzeul de Artă Constanța, expoziția fiind, apoi, itinerată, până în 2012, în galeriile U.A.P. și/sau muzeele din Iași, Râmnicu Vâlcea, Buzău, Caransebeș, Bacău, Deva, Slatina, Suceava. În 2014, expoziția a fost itinerată la Muzeul de Artă Cluj-Napoca, Muzeul de Artă Baia Mare, Muzeul Țării Crișurilor Oradea, sub titulatura “BǍRBAȚI LA RǍZBOI”.

Expozanți: Traian Ștefan Boicescu, Ion Deac Bistrița, Vasile Dobre, Gheorghe Gogescu, Vintilă Mihăescu, Mihai Moldovanu, Dan Alexandru Liviu Roșeanu, Nicolae Zâmbroianu

GALERIE DE IMAGINI

Traian Ștefan Boicescu