Maeștri ai picturii românești. Colecția Lucian Pop
28 martie – 8 iunie 2014

În perioada 28 martie - 8 iunie 2014 Muzeul de Artă Brașov organizează expoziția „Maeștri ai picturii românești. Colecția Lucian Pop". Expoziția reunește capodopere semnate de reprezentanți de seamă ai picturii românești din secolele XIX-XX (Ion Andreescu, Ștefan Luchian, Gheorghe Petrașcu, Theodor Pallady, Nicolae Tonitza, Iosif Iser, Corneliu Baba, Ștefan Câlția, Sorin Ilfoveanu etc.). Cele 50 de lucrări expuse fac parte din colecția Lucian Pop, multe dintre ele fiind tranzacționate în ultimii ani la prețuri record pe piața de artă (Ion Andreescu, Ulcică cu flori de câmp; Ștefan Luchian, Pierrot; Nicolae Tonitza, Pe verandă).

Cuprinzând circa 200 de lucrări, colecția Lucian Pop se remarcă prin complexitate și varietate, precum și printr-un număr semnificativ de lucrări de mare valoare. După ce în anii trecuți lucrările colecției au fost expuse în cadrul a două expoziții organizate de Muzeul Național Brukenthal, Lucian Pop, om de afaceri din Târgu-Mureș, oferă cu generozitate și publicului  brașovean posibilitatea de a admira valori artistice care în mod obișnuit nu se regăsesc în circuitul public. Prin intermediul acestei expoziții Muzeul de Artă Brașov își propune să continue eforturile de a stabili și menține relații strânse de colaborare cu colecționarii particulari.

Artiști prezenți în expunere:
Ion Andreescu, Constantin Artachino, Corneliu Baba, Horia Bernea, Henri Catargi, Ștefan Câlția, Alexandru Ciucurencu, Ștefan Dimitrescu, Ion Dumitriu, Nicolae Enea, Ion Alin Gheorghiu, Lucian Grigorescu, Dan Hatmanu, Sava Henția, Sorin Ilfoveanu, Gheorghe Ionescu Sin(aia), Iosif Iser, Emilian Lăzărescu, Kimon Loghi, Ștefan Luchian, Theodor Pallady, Gheorghe Petrașcu, Corneliu Michăilescu, Georgeta Năpăruș, Samuel Mützner, Constantin Piliuță, Elena Popea, Ștefan Popescu, Vasile Popescu, Camil Ressu, Eustațiu Stoenescu, Paul Scorțescu, Rudolf Schweitzer-Cumpana, Jean Alexandru Steriadi, Ipolit Strîmbu, Ion Theodorescu-Sion, Nicolae Tonitza, Nicolae Vermont

Curatori: Radu Popica, Dr. Iulia Mesea - Muzeul Național Brukenthal Sibiu

Artă românească. Arta de a colecționa

Ion Andreescu

Ulcică cu flori de câmp