Maeștri ai artei românești
Lucrări de pictură din colectia Muzeului National Brukenthal
26 iulie – 22 septembrie 2013

În perioada 26 iulie-22 septembrie 2013, în parteneriat cu Muzeul Național BrukenthalMuzeul de Artă Brașov organizează expoziția Maeștri ai artei românești. Lucrări de pictură din colecția Muzeului Național Brukenthal”. Expoziția reunește o selecție de lucrări din colecția de pictură românească a Muzeului Național Brukenthal reprezentative pentru evoluția picturii românești din prima jumătate a secolului XIX până în perioada interbelică, de la academism la avangardă.

Artiști incluși în expoziție:

Sava Albescu, Theodor Aman, Constantin Aricescu, Marius Bunescu, Pericle Capidan, Nicolae Dărăscu, Ștefan Dimitrescu, Nicolae Grigorescu, Sava Henția, Petre Iorgulescu Yor, Iosif Iser, Ștefan Luchian, Max H. Maxy, Corneliu Mihăilescu, Theodor Pallady, Gheorghe Petrașcu, Elena Popea, Ștefan Popescu, Vasile Popescu, Hans Mattis-Teutsch, Mișu Popp, Sabin Popp, Magdalena Rădulescu, Camil Ressu, Ion Theodorescu-Sion, Octavian Smigelschi, C. D. Stahi, Jean Al. Steriadi, Ipolit Strâmbu, Francisc Șirato, Gheorghe Tattarescu, Nicolae Tonitza, Nicolae Vermont

Curator: Dr. Iulia Mesea (Muzeul Național Brukenthal)

Catalogul expoziției

Corneliu Mihăilescu
 Paznicii castelului

ASPECTE DIN EXPOZIȚIE & VERNISAJ

Este interzisă orice copiere, reproducere, publicare, postare, difuzare, transmitere, sau folosire neautorizată a imaginilor din această pagină web.