Expoziția Anuală de Artă Contemporană Brașoveană 2011
15 decembrie 2011 - 5 februarie 2012

În perioada 15 decembrie 2011 - 5 februarie 2012 Muzeul de Artă Brașov organizează Expoziția Anuală de Artă Contemporană Brașoveană 2011. Expoziția își propune să surprindă peisajul artistic brașovean contemporan, oferind artiștilor brașoveni ocazia de a-și prezenta cele mai recente creații în fața publicului. Expoziția propune o reîntoarcere la tradiția autentică a "saloanelor de artă", dorind ca printr-o selecție obiectivă să stabilească și o necesară ierarhizare valorică.

Selecția lucrărilor incluse în cadrul expoziției, precum și a artiștilor premiați a fost realizată de un juriu alcătuit din: Doina Păuleanu - istoric de artă, directorul Muzeului de Artă Constanța, Valter Paraschivescu - artist plastic, președintele filialei U.A.P. Prahova, muzeograf în cadrul Muzeului Județean de Artă Prahova "Ion Ionescu-Quintus", și Adrian Sandu - artist plastic, curator al Trienalei Internaționale de Ex-libris Arad și al Bienalei Internaționale de Artă Meeting Point, coordonator al mai multor tabere de pictură, muzeograf în cadrul Secției Artă a Complexului Muzeal Arad. În cadrul expoziției s-au decernat următoarele premii: Premiul I (1500 lei) - Albert Zoltan, Compoziție, Fără titlu II , Premiul II (1000 lei) - Ioana Bohălțeanu, 100% bio ? și Premiul III (500 lei) - Nicolae Truțiu, Spațiu construit. Fondul de premiere al expoziției este asigurat de sponsorul expoziției SC KRONOSPAN SA. În expoziție vor figura 46 de lucrări realizate de 32 de artiști plastici brașoveni (pictură, grafică, sculptură, tapiserie, instalație).

LISTA LUCRĂRILOR SELECTATE  PENTRU EXPOZIȚIE

REGULAMENT DE ORGANIZARE