Bartha Arpad – Amprente și decupaje
19 decembrie 2013 – 9 februarie 2014

Muzeul de Artă Brașov organizează în perioada 19 decembrie 2013 – 9 februarie 2014 expoziția "Bartha Árpád – Amprente și decupaje". Vernisajul expoziției va avea loc joi, 19 decembrie 2013, ora 13.00, la sediul Muzeului de Artă Brașov din B-dul. Eroilor nr. 21 (lângă Hotel Capitol).

Reprezentant al școlii clujene de grafică, absolvent al Institutului de Arte Plastice „Ioan Andreescu", profesor de desen, director al Muzeului de Artă Brașov, Bartha Árpád este un artist prolific, mereu tentat de plăcerea experimentului, de aflarea unor soluții stilistice și iconografice personale, potențate de buna stăpânire a tehnicilor grafice. Membru al Uniunii Artiștilor Plastici - filiala Brașov, artistul s-a impus printr-o prezență constantă în cadrul expozițiilor de grup și personale, în țară și străinătate, a participat la numeroase tabere naționale și internaționale, dovedind o subtilă, bine controlată și complexă flexibilitate în exprimarea artistică prin desen, gravură, fotografie sau tehnici mixte (Iulia Mesea, muzeograf și istoric de artă, Muzeul Național Brukenthal).

CV Bartha Arpad

Text prezentare expoziție Iulia Mesea