Artiști contemporani craioveni la Brașov
21 martie – 21 aprilie 2013

În perioada 21 martie – 21 aprilie 2013 Muzeul de Artă Brașov organizează expoziția "Artiști contemporani craioveni la Brașov". În expoziție vor figura lucrări realizate de 5 artiști din Craiova: Silviu Bârsanu, Valentin Boboc, Gabriel Giodea, Mihail Trifan și Marcel Voinea. Expoziție organizată în parteneriat cu Muzeul de Artă Craiova.

Expoziția se înscrie în cadrul unui ciclu de expoziții, inițiat în anul 2011, prin care Muzeul de Artă Brașov și-a propus să mijlocească contacte între centrul artistic brașovean și alte centre artistice, oferind oportunitatea unui schimb de experiență între artiștii brașoveni și cei din alte părți ale țării (2011 - Arad; 2012 - Bistrița).

Curatori: Mihaela Velea, Radu Popica

Prezentare artiști PDF

Silviu Bârsanu

„Artist cu o ritmicitate prestabilită și asumată, Silviu Bârsanu are, de la o manifestare la alta, o anumită continuitate, o sumă de elemente repetitive (personajul feminin, diversitatea materialelor folosite, tușa gestualistă și altele) care intră obligatoriu în metabolismul oricărei expoziții. (...) În ciuda unor firești stereotipii, Silviu Bârsanu nu a făcut și nici nu cred că ar putea crea o artă încorsetată de reguli. Încă de la debut s-a afirmat prin curajul său de a gândi liber. (...) Există, în această atitudine, semnul unei prospețimi în fața existenței, o dorință de a lua de fiecare dată de la capăt, o reală disponibilitate de a-și asuma riscuri, mai puțin acela de a sfida canonul. De un veritabil impact vizibil, eseurile sale plastice se petrec sub semnul unei convenții realist-onirice, fără a fi o artă de adâncime. Nici nu pretinde. Este o artă de tip anecdotic, dar nu glumeț.” (Cătălin Davidescu)