20 mai 2017 - Noaptea Muzeelor  - a XIII-a ediție a Nopții Europene a Muzeelor.

1 iunie 2017 -
Concursul de Artă Plastică, organizat cu ocazia zilei internaționale a copilului - a XVII – a ediție.

^Evenimente planificate în cadrul Muzeului de Artă Brașov în anul 2017^

Noaptea Muzeelor 2017
20 mai 2017

Muzeul de Artă Brașov organizează sâmbătă, 20 mai 2017 evenimentul "Noaptea Muzeelor", desfășurat în cadrul celei de a XIII-a ediții a Nopții Europene a Muzeelor. Vizitatorii muzeului pot vizita Galeria Națională (expoziția permanentă a muzeului cuprinzând artă românească modernă și contemporană) și expoziția temporară „Studiul pe hârtie” - ce cuprinde operele a patru artiști contemporani brașoveni: Alexandrina Gheție, Marcela Rădulescu, Olimpiu Bandalac și Valentin Iuliano. INTERVALUL: 18.00 - 24.00* TAXĂ DE INTRARE - 1 LEU...