Concursul de arta plastica Orasul meu, Brasov, editia a XV - a
29 mai 2015

Cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului, Muzeul de Artă Brașov, în colaborare cu Asociația Brassaï Brașov, a organizat a XV-a ediție a Concursului de artă plastică „ORAȘUL MEU, BRAȘOV”. Tema concursului a fost „Brașovul istoric” (case vechi și noi, curți interioare, străzi, cetatea, bastioane, monumente istorice, biserici și case memoriale). La concurs au participat 302 elevi (clasele V-VII) din 16 școli brașovene.

Festivitatea de premiere și vernisajul expoziției lucrărilor înscrise în cadrul Concursul de artă plastică „ORAȘUL MEU, BRAȘOV” a avut loc vineri, 29 mai 2014, ora 13.00, la sediul Muzeului de Artă Brașov din B-dul. Eroilor nr. 21. Sunt expuse lucrări premiate în cei 15 ani de desfășurare a concursului. Cu acest prilej. a fost lansat albumul aniversar „Orașul meu, Brașov” 2000-2015. Concurs de artă plastică.